OBRAZ MATKI BOSKIEJ SZLACHECKIEJ

Zdjęcie panoramiczne

Program ikonograficzny malarstwa tablicowego w kościele  uzupełniają dwa starsze obrazy Chrystusa u kolumny biczowania i Matki Boskiej Szlacheckiej, przeniesione ze starego kościoła ze względu na otaczający je kult.

Obraz Matki Boskiej Szlacheckiej z początku XVII w. wzorowany jest na ikonie Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. Przedstawienie to zaliczane jest do typu Panagia Hodegetria, określane  również jako Matka Boska Śnieżna. Obraz umieszczony został w ołtarzu bocznym nawy północnej,  najbliższym prezbiterium.

4 września 1794 odbyła się w mieście zbiórka srebra na „nagłą potrzebę i ratunek ojczyzny”. Wówczas zapewne zdjęto z obrazu wszystkie cenne wota i koszulki. W 1870 r., za proboszcza Kaliksta Kruszewskiego, obraz odnowiono i przesłonięto mniej kosztowną, drewnianą, złoconą i srebrzoną koszulką, obecnie wiszącą na wschodnim pilastrze kaplicy. Na jej odwrociu zachowała się częściowo pamiątkowa inskrypcja fundacyjna.