Kościół w Tykocinie pierwotnie planowany był jako mauzoleum Branickich, ale zmiana charakteru świątyni na zespół misjonarski spowodowała zarzucenie tego projektu. W krypcie pod ołtarzem znajduje się obecnie pięć pochówków z 2. poł. XIX w. należących do rodziny Potockich – spadkobierców hetmanów Czarnieckiego i Branickiego.
W głębi krypty znajdują się katafalki z trumnami:
- hrabiego Jana Alojzego Potockiego, zmarłego w 1854 r. Na wystawie prezentowany jest portret dziecięcy Jana Alojzego wykonany w latach 80. XVIII w., ze zbiorów parafii w Tykocinie.
- Antoniny Marii Teresy de Cerzé-Lusignan Potockiej, zmarłej w 1856 r., żony Jana Alojzego.
Z przodu, po prawej stronie od wejścia na pojedynczym katafalku stoi metalowa trumna należąca do:
- Joanny Antoniny Alojzy z Potockich de Fleury, zmarłej w 1870 r., żony Ludwika de Fluery, siostry Leonii i starszej córki Jana Alojzego i Antoniny Potockich.
Po lewej stronie od wejścia znajdują się blisko siebie dwa katafalki z trumnami:
- Leonii z Potockich Rostworowskiej, zmarłej w 1859 r., młodszej córki Jana Alojzego i Antoniny Potockich, żony Adama Rostworowskiego.
- hrabiego Adama Wiktora Rostworowskiego, zmarłego w 1870 r., męża Leonii Potockiej.
Na filarze nawy południowej znajduje się epitafium Leonii Potockiej ufundowane przez Adama Rostworowskiego. Wyobraża kobietę na łożu śmierci z niemowlęciem przy piersi, wspartą o kolana zrozpaczonego męża. Nad nimi anioł pocieszyciel trzyma za rękę starsze dziecko. Epitafium wieńczą herby Rostworowskich -Nałęcz i Potockich -Piława. Osierocone dzieci to Aniela i jej młodszy brat Aleksander Kalikst zwany Olesiem, zasłużony dla Tykocina i spoczywający na miejscowym cmentarzu. Przypuszczalnie to on jako ostatni właściciel Stelmachowa i kolator tykocińskiej fary wyremontował i na nowo zaaranżował kryptę ustawiając obok trumny matki sarkofag ojca, pochowanego pierwotnie na cmentarzu w Waniewie. Nad epitafium umieszczone jest popiersie Adama Wiktora Rostworowskiego.
Pod posadzką krypty znajduje się ossuarium, gdzie złożono szczątki chowanych wcześniej w krypcie osób.